Аналіз обороту

Аналіз обороту – покликаний розкрити слабкі місця маркетингу фірми з реалізації, організувати заходи для їх подолання та поліпшити збут. Для цього вираховуються, наприклад, показники обороту, за допомогою яких можна порівняти продуктивність своєї фірми з іншими підприємствами.

Часто порівнюється і власний розвиток обороту за кілька останніх років. Найважливішим показником обороту для аналізу обороту є рендіта обороту, частіше звана рентабельністю обороту – відношення прибутку до виручки від продажу, тобто до обороту. При цьому потрібно врахувати, що в роздрібній торгівлі жоден купець не може продавати товар за закупівельною ціною: він просто нічого не заробить, вся його діяльність нічого не буде коштувати. Тому йому потрібно приплюсувати додатковий прибуток. Він складається з:

1) власного заробітку (підприємницького доходу);

2) відсотків на вкладений капітал;

3) премії за ризик – можливі збитки (можливе псування товарів);

4) прибуток з обороту.

Підрахунок прибутку повинен здійснюватися з великим чуттям: якщо він скалькульований занадто високо, то купець, при більш низьких цінах у конкурентів, може «просидіти» на своїх товарах. В аналіз обороту можуть бути залучені ще й інші показники.

До них відносяться, наприклад, оборотність складських товарів, коли оборот ставиться в залежність від наявності товарів.