Чому конкуренція так важлива для всіх нас

Замінимо термін конкуренція словом свобода вибору. Тоді можна буде сказати, що споживач і підприємець можуть вибрати собі постачальників, а продавець має можливість вибрати з числа багатьох свого покупця. Підприємець може вибирати своїх службовців, службовець – свого шефа; він навіть сам може стати підприємцем, якщо зуміє встати на ноги.

При ринковій економіці конкуренція має дві сторони. Одна сторона висловлює прагнення фірми обійти своїх конкурентів кращими досягненнями. Це продавці товарів і послуг. Інша сторона охоплює споживачів товарів і послуг; споживачі, як і підприємства, які виступають в ролі покупців, мають право вільно обирати, у якої фірми та що купувати.

З точки зору ринкової економіки конкуренція гарантує свободу дії та порядок економіки й суспільства. Свобода конкуренції між конкурентами та свобода вибору споживачів відображають особисту свободу кожного громадянина окремо.

На старті всі (майже всі) в однакових умовах, але тільки один перетне фінішну лінію. Перемога обіцяє йому славу і шану, може бути, і гроші. Ось так приблизно діє конкуренція при ринковій економіці: хто вміє відчувати та боротися за симпатії споживачів, той за свою продукцію отримає солідний прибуток.

Вільна конкуренція є непорушним правилом функціонування ринкової економіки. Конкуренція гарантує економічну свободу – важлива умова політичної свободи.

1. Вона стимулює продуктивність

Невблаганність конкуренції змушує фірми економно працювати. Фірми покращують свої економічні показники (рентабельність), якщо, наприклад, вони скорочують свої витрати за доставку своїх вантажів і за послуги. Все це вони можуть зробити, замінивши їх на більш дешеві транспортування і прискорені технологічні процеси (господарі фірм кажуть в таких випадках про раціоналізацію).

Фірма найчастіше працює рентабельніше, якщо використовує досягнення технічного прогресу, наприклад, виготовляє свою продукцію більш новими, більш продуктивними машинами (фахівці називають це інновацією процесу).

Зрештою конкуренція рухає так звану інновацію виробництва. Фірми виробляють і пропонують ринку абсолютно нову продукцію або нові послуги. На цьому нововведенні вони обставляють своїх конкурентів і добре при цьому заробляють. Цей прибуток називається іноді піонерський прибуток, тому що нова продукція піднімає ціну на ринку. (Американці в цьому випадку говорять: фірма знімає вершки завдяки своїй новій продукції.) Піонерський прибуток, втім, розсекречується. Конкуренти перехоплюють ініціативу, і іншим фірмам вдається виробляти цей же вид продукції, тільки кращої якості та набагато дешевше. Таким чином, пропозиція збільшується, а техніка стає вишуканішою. Іншим же фірмам нічого іншого не залишається, як втриматися і розширити свої позиції на ринку.

Ця динаміка конкуренції підстьобує фірми до постійного поліпшення показників. Кожна фірма прагне випередити конкурентів і отримати піонерський прибуток.

2. Вона гальмує марнотратство

При ринковій економіці фірми виробляють лише ту продукцію, яку вони можуть збути на ринку. Про це піклується конкуренція, перетягування каната, щоб завоювати симпатії споживачів. Таким чином, покупець вирішує, який товар принесе фірмі прибуток, а який і збитки. Яка ж фірма стане виробляти товар, який залежується на прилавках універмагів, і коли-небудь його все одно потрібно буде знищити. Зрозуміло, що таке марнотратство фірма собі дозволити не може.

Виходячи з цього простого правила конкуренція визначає, які товари й в якій кількості виробляти. Конкуренція, як то кажуть, в автоматичному режимі управляє витратами сировини та матеріалів, необхідною робочою силою і грошима. Виключно економну витрату грошей при ринковій економіці винагороджується, марнотратство в конкуренції призводить до удару у відповідь. Ціна, звичайно ж, має велике значення, оскільки результат конкуренції найчастіше визначається ціною на товари та послуги. Чим дешевше фірма пропонує товар, що користується попитом, тим більше цього товару вона може продати. Шеф фірми сам кровно зацікавлений в тому, щоб товар виробляти економно – прибутку буде більше. Зовсім по-іншому йдуть справи при плановій економіці. Там немає конкуренції. Виробництво не орієнтується на попит, багато товарів розподіляються, а ціни беруться «зі стелі».

І що відбувається?

Сировина і матеріали розтринькуються, а десь вони в дефіциті. Ніхто не зацікавлений у впровадженні сучасних економних технологічних процесів. Спіраль успіхів при плановій економіці на відміну від ринкової – не діє.

3. Вона управляє доходами

Візьмемо, приміром, фірму, яка зробила відкриття. Товар – розхапується. Фірма організовує спеціальні потужності для випуску цього товару, щоб задовольнити попит. Фірма залишить далеко позаду своїх суперників і покладе в кишеню солідний прибуток від реалізації цього товару.

У цьому випадку конкуренція забезпечує справедливий розподіл доходів відповідно досягненням. Покупці вирішили придбати саме цей товар, а не інший. Високий прибуток, отриманий шефом фірми, винагородив його за підприємницьку мужність і засоби, витрачені на розвиток фірми.

Звичайно ж, і колектив фірми задоволений тим, що їх товар має попит. Фірма виплачує підвищену зарплату або спецпремію. І плюс до всього – у всіх стабільні робочі місця!

Могло б бути все і по-іншому, ніж в нашому прикладі, – якби відкриття виявилося блефом, то у фірми були б проблеми зі збутом.

І в цьому випадку конкуренція піклується про ринково-економічну справедливість.

Фірма повинна зазнавати збитків, тому що покупець не бажає нічого знати про запропонований товар. Шеф фірми оголосив би конкурс. Він змушений був би закрити підприємство. Співробітники втратили б свої робочі місця.

Цей «нещасний випадок» фірма може уникнути, якщо вона своєчасно почне випускати новий товар і знову вступить в конкурентну боротьбу.

Related posts