Чому так необхідно, щоб мужні ризикували своїми грошима

При ринковій економіці часто підприємці вкладають свої гроші у свою фірму. Вони, наприклад, купують нові машини, вантажівки або сучасне обладнання для бюро. Чому вони це роблять, чому вони інвестують?

Для цього достатньо підстав, і в економічній науці, як це часто буває в науці, і у кожного вченого своя думка з цього приводу.

Обмежимося лише безперечним прагненням інвестувати: при ринковій економіці — це надія отримати прибуток. Отже, кожна інвестиція висловлює сподівання майбутнього. Наприклад, квітка вимагає витрат, терпіння і догляду перш, ніж вона зацвіте. Інвестиція теж не дасть прибуток за помахом чарівної палички.

Показовим є приклад Німеччини після з’єднання. Тоді багато фірм вкладали гроші в підприємства на території колишньої НДР; найчастіше вони брали кредити у своїх банках. Опитування показало, що тільки 23 фірми з 100 сподівалися отримати швидкий прибуток, зрозуміло, ще на рік інвестиції. А переважна більшість фірм розуміло, що їм доведеться ще довго чекати, перш ніж інвестовані гроші дадуть прибуток.

Однак повернемося до прагнення інвестувати. Окремо взята фірма посилює свої позиції в конкуренції з іншими фірмами. На сучасних машинах можна швидше і дешевше виробляти продукцію. І витрати на дослідження або розвиток окупляться, якщо в майбутньому це призведе до поліпшення виробничого або технологічного процесу.

Якщо подивитися на це з точки зору всієї економіки, то в інвестицій є ще одна властивість. Вона називається «ефектом мультиплікації». Про що йдеться, ви дізнаєтеся, прочитавши наступний абзац.

Вибухова сила «ефекту мультиплікатора»

Домовласник багато сплатив за свій будинок. Але що тільки не надає руху ця трата грошей: будівельна фірма, бляхар, покрівельник, маляр і електрик отримали роботу. Отримавши зарплату, вони роблять покупки — від цього процвітає торгівля. Ці майстри замовляють цемент і цеглу, деревину, опалювальні труби, фарбу, кабель і лампочки у своїх постачальників. Таким чином замовлення надходять в промисловість, вона збільшує випуск продукції. Одна-єдина інвестиція діє як помножувач (мультиплікатор) роботи й замовлень. Якщо ж це помножити на тисячу, то економіці від цього робиться добре: вона росте.

На закінчення зробимо невелику екскурсію в теорію. Економістам не дає спокою питання: звідки в економіки держави беруться гроші на інвестиції? Відповідь на це питання дає знамените рівняння з наукової економіки; ось воно S = I.

S – економити,

I – інвестувати.

В економіці сума заощаджень відповідає, в ідеалі, сумі інвестицій за певний період, наприклад, за рік. Якщо підсумовувати, то можна сказати так: в країні можливо лише те інвестувати, що зекономлено громадянами цієї країни.

Ця взаємозалежність означає так звану рівновагу в економічній циркуляції, і вона піддається математичному обчисленню.

Що ж буде, якщо рівновага порушиться? Теорія говорить: якщо сума всіх заощаджень більша, ніж всі передбачені інвестиції, то фірми не зможуть реалізувати частину своєї продукції. Попри це, вони користуються щедро пропонованими пільговими кредитами, виробляють дешево і поповнюють свої склади; вони інвестують, так би мовити, не по своїй волі, збільшуючи свої запаси. Якщо ж, навпаки, загальні заощадження менші, ніж заплановані інвестиції, тоді гроші будуть в дефіциті. Фірми все ж зможуть здійснити свої плани, якщо вони візьмуть у банків позику. Тоді підприємствам доведеться виплачувати вищі відсотки за інвестиційні кредити; зрештою це відіб’ється на цінах. Подорожчає все, покупці куплять менше — це називається примусова економія за допомогою відмови від покупок. Обидва випадки піддаються математичному обчисленню та складуть рівновагу: попит на товар і послуги точно відповідають пропозиції. Таким чином, економісти теоретично довели, що заощадження та інвестиції завжди збігаються.

ВИДИ ІНВЕСТИЦІЙ

Перш ніж фірма може що-небудь зробити або надати будь-які послуги, потрібно побудувати бюро, закупити машини або комп’ютери; в більшості випадків для цього беруть кредити. Це перетворення грошей в матеріальні цінності називається інвестицією. (Слово це, між іншим, взято з латинського, і початковий його зміст — посвячення у вищий духовний сан.) Крім цієї матеріальної інвестиції існує ще й фінансова інвестиція; підприємство може вкласти свої гроші для участі в інших підприємствах або у свіжевипущені цінні папери, наприклад, акції.

Тепер подивимося, для чого найчастіше фірми витрачають гроші.

Для придбань. При витрачанні грошей, наприклад, для придбань, мова йде про інвестиції придбання, оскільки фірма бажає почати свою діяльність.

Для запасів. Якщо, наприклад, фірма очікує велике замовлення, то вона завбачливо закупить велику партію матеріалів. В даному випадку вона вирішує взяти інвестиції для закупівлі запасів.

Для заміни. Інвестиції для заміни потрібні тоді, коли фірма, наприклад, вирішить замінити стару машину на нову. Стара виробила свій ресурс або, може бути, у неї виявлений дефект. Заміна може бути викликана також необхідністю в догоду моді — потрібно новітня технологія виробництва.

Для раціоналізації. Фірма інвестує раціоналізацію, якщо вона в змозі випускати ту ж саму продукцію з меншими витратами. Виробництво продукції буде обходитися дешевше, а прибутку буде більше. (Цей вид називається інвестиція в економію.)

Для розширення. Йтиметься про інвестиції розширення. Якщо фірма одночасно бажає зробити більше і, наприклад, придбати додатково машини. В цьому випадку говорять: підприємство розширює свою потужність. Таким чином, цей вид інвестиції за всіма правилами приведе до зростання фірми.

Для персоналу. Якщо фірма посилає своїх співробітників на курси підвищення і при цьому бере на себе всі витрати, то вона вкладає гроші в навчання свого персоналу. Внаслідок цієї справи фірми повинні піти краще, тому що співробітники підвищили кваліфікацію і стали краще працювати. Це і є інвестиція для персоналу.

ІНВЕСТИЦІЯ ЗАВЖДИ СТВОРЮЄ ЩОСЬ АБСОЛЮТНО НОВЕ

Якщо Ви купили на біржі акції, які вже давно продаються, то це, взагалі-то кажучи, не є інвестицією. Фахівці називають це трансакцією, або угодою, або операцією, тому що акції поміняли свого власника або господаря. При інвестиції ж постійно збільшується так зване народногосподарське майно.

Це, наприклад, той самий випадок з покупкою машин. Машини ж повинні виробляти нову або новітню продукцію.

Related posts