Фактор виробництва – що за цим стоїть?

Жоден продукт не падає з неба; його потрібно виготовити, перш ніж ми зможемо його купити та користуватися ним. Для цього потрібні підсобні засоби. Економісти ось уже понад 200 років виділяють три найважливіших з них (їх ще називають факторами виробництва): робота, земля, капітал.

Ми додамо ще четвертий – телекомунікація. Вона все більшою мірою буде впливати на наше життя – це все вдосконалюваний і прискорюваний потік інформації в економіці між державами й всередині держави, також і в домашньому господарстві. Телекомунікація змінює нашу повсякденність, наші звички.

Звичайно ж, сьогодні при будівництві будинку застосовують першокласну будівельну техніку, але без ось цих людей на будмайданчику нічого не буде – тільки людська діяльність робить з матеріалів і техніки будинок. Наша спільна діяльність називається виробничим фактором – праця.

Повернемося знову до класичних факторів виробництва. Робота означає будь-який вид діяльності: це і фізична робота автомеханіка, це і розумова робота вчителя. Зупинимося на цих двох прикладах.

Земля. По-перше, в її надрах знаходиться сировина, необхідна для виробництва, така, як нафта, газ чи вугілля. По-друге, на ній можуть бути вирощені сільськогосподарські продукти. По-третє, земля використовується для будівництва – фірми будують на ній виробничі споруди.

Капітал, з точки зору народного господарства, більше, ніж гроші. В капітал входить все технічне майно, яким можна виготовляти щось, наприклад, машини та верстати.

Гроші лише в тому випадку стають капіталом, якщо підприємці їх використовують для інвестиції. У цьому випадку вони діють як машина збільшення. (Ця основна думка закладена в його походження. Капітал своїм походженням зобов’язаний латинському поняттю “caput” і означає голова. Раніше, в кочових племенах, рахували стада по головах. Стадо збільшувалася – збільшувалося майно кочівників – їх «капітал».)

На цій картинці ви бачите, що саме надає значущість виробничому фактору земля: селянин обробляє поле, земля – джерело його доходів, оскільки він живе від доходів за урожай. На задньому плані видніються адміністративні будівлі. Фірми використовують землю під будівництво. На зображенні справа поблискує монета – наш символ виробничого фактора – капітал. Він потрібен, щоб фінансувати інвестиції, а за допомогою інвестицій економіка створює робочі місця – і зростання.

Телекомунікація має ключове значення в розвитку сучасної економіки. Вона «транспортує» інформацію у формі мови, текстів, цифр або закодованих картинок. Згадайте mobilfunk, телефакс, цифровий текст, online-банк даних, супутникову техніку. Телекомунікація розчищає нам всім дорогу в нове століття – суспільство інформації.

ВЛАСНість повинна бути динамічною

Ви коли-небудь задавалися питанням, кому належить якесь солідне акціонерне товариство? Акціонерів може бути багато або кілька. Якщо АТ належить тисячам акціонерів, то, по суті, ніхто не є справжнім власником – або? Якщо ринкова економіка складається з одних тільки великих акціонерних товариств, то це може завдати їй шкоди. Для конкуренції дуже важливо, щоб було якомога більше невеликих фірм, які своєю власністю щось роблять, щось виробляють і створюють робочі місця, одним словом, ризикують підприємців. Тому середні фірми мають дуже велике значення.

Зачаровує цей виробничий фактор – телекомунікація! Він піклується про те, щоб ми блискавично отримували інформацію – через супутник, радіо або комп’ютерну мережу. ISDN – це скорочено від Integrated Services Digital Network – зібрані воєдино послуги та дані, які пропонує так звана мережа цифрового зв’язку. Мається на увазі, наприклад, розмовна і письмова мова, а також картинки, які з’єднуються, змішуються і передаються по одній телефонній лінії. Одночасно!

Related posts