Конкуренція діє як прискорювач

Може бути, у вас на робочому столі стоїть телефакс. Напевно ви вже зуміли оцінити переваги цього апарату: текст уже через секунду в адресата. Цілодобово і в усіх частинах світу; оскільки цей апарат працює в парі з телефоном.

Ці фантастичні можливості телефаксу в порівнянні з «нормальної» поштою і визначили його небувалий успіх. У Німеччині, наприклад, в 1986 році навряд чи налічувалося 150000 апаратів, в 1991 році їх було вже 1,2 мільйона, а ДО 1995 вже понад 3 мільйонів.

Переможний хід телефаксу – найяскравіший приклад динаміки конкуренції при ринковій економіці.

Найперші апарати були дуже дорогими, і на них дуже добре заробили фірми-виробники. Перспектива добре заробити привернула увагу конкурентів. Вони створювали апарати, які пропонували за більш низьку ціну, але не дивлячись на це, все одно справа була прибутковою, тому що попит постійно підвищувався.

Конкуренція завжди стимулювала більш високі досягнення. Фірми вдосконалювали факс – техніку. Прилад ставав меншим, зручнішим, до того ж і тихішим зі швидшоб передачею тексту.

Разом з цим знизилися ціни. Бо найчастіше ціна визначає лідера змагань.

Конкуренція дає шанс, але пов’язана з ризиком

При ринковій економіці покупець підписує вирок того чи іншого товару, або послуг – чи будуть вони брати участь в змаганнях чи ні. Успіх тієї чи іншої фірми на ринку залежить від того, як споживач оцінить його продукт. Якщо споживачеві сподобалася ціна, якість і працездатність, то він відреагує моментально, значить – виробник не упустив свій шанс. Його рішення випускати саме цей, а не інший товар гідно оцінений ринком.

Підприємства можуть оцінити побажання і потреби людей абсолютно помилково. У цьому випадку товар лежить каменем на прилавку і стає сторожем магазину. Цей ризик теж відноситься до ринкової економіки. Постачальник цього товару зазнаватиме збитків, а може бути, йому доведеться навіть закрити фірму. З цієї точки зору конкуренція невблаганна; підприємницькі помилкові рішення караються ринком. Правила гри такі, що вони перешкоджають тому, щоб економіка виробляла і пропонувала нікому не потрібні товари та послуги.

При плановій економіці такого суворого відбору немає. І коли країни східного блоку стали у себе вводити ринкову економіку, то багато галузей зазнали краху, натрапивши на бар’єр конкуренції.

Візьмемо, наприклад, Східну Німеччину, відразу ж після відкриття кордонів в кінці 1989 року східні німці винесли свій вирок продуктам колишньої НДР, на них катастрофічно впав попит. Попит на харчові продукти, виготовлені в НДР, впав на 90%!

Люди купували продукти Заходу, про які вони так довго мріяли.

Зовсім трохи товарів планової економіки мали шанс вижити в умовах конкурсу ринкової економіки.

Ракета піднімається завдяки величезній рушійній силі. Ту роботу, яку виконують її двигуни, при ринковій економіці здійснює конкуренція. Вона змушує фірми виробляти товари дешевше і якісніше. Працьовитість і динаміка ринком винагороджуються.

Related posts