КОЖЕН ХОТІВ БИ ЧИМОСЬ ВОЛОДІТИ – І ПРАГНЕ ЦЬОГО

Ринкова економіка робить ставку на приватну власність. Власники фірми мають доходи лише в тому випадку, якщо вони з успіхом працюють. Робітники та службовці отримують свої доходи від того, що вони працюють на приватних фірмах. З цими грошима вони можуть придбати власність або її примножити, наприклад, купити авто або будинок або відкрити свою справу.

У комуністичних або соціалістичних країнах немає приватної власності, ну скажімо, немає фірм, житлових будинків або готелів в приватному володінні. Нікому не дозволено володіти бюро обслуговуванням, автомайстернею або туристичними бюро. Лікарі, адвокати або архітектори – люди вільних професій є службовцями державних установ. Чесною працею люди не можуть добитися нічого; праця рідко цінується – звідси й робота «абияк».

Комунізм і соціалізм спираються, принаймні теоретично, на колективну власність. Всі підприємства і весь прибуток, що отримується в результаті діяльності, повинна належати народу. Люди, яких називають «трудящі», повинні отримувати однакову зарплату.

Яка з форм власності справедливіша – ринкової економіки або соціалістичного планового господарства?

Суперечка навколо цього питання десятиліттями ділив світ на два табори. Країни з ринковою економікою і країни з плановою економікою непримиренними ворогами стояли один проти одного.

Сьогодні результат суперечки очевидний – планова економіка сама себе ліквідувала.

Звідки ж відбулися ці розбіжності?

ЗВІДКИ З’ЯВИЛАСЯ ІДЕЯ КОЛЕКТИВНОЇ ВЛАСНОСТІ

В середині 19 століття почалася індустріалізація Європи. Більшість рудників, металургійних заводів і текстильних фабрик було приватною власністю. Ці підприємства дуже часто були єдиним роботодавцем в окрузі; всюди була злидні. Люди повинні були працювати на цих підприємствах, щоб прогодувати себе і свою сім’ю.

Багато підприємств безцеремонно цим користувалися. За 12-годинний робочий день вони виплачували жалюгідну зарплату. Не було медичного обслуговування, жили впроголодь, не було відпусток. Людей нещадно експлуатували, держава не захищала їх від всемогутніх фабрикантів.

Карл Маркс (1818-1883) став популярний завдяки тому, що зображав умови життя робітників. І 23-тя глава з 1-го тому його книги «Капітал» повинна була змінити світ. В цьому розділі Маркс пов’язує сумну долю робітників з приватною власністю підприємств.

Висновок Маркса: приватна власність повинна перетворитися в суспільну, тобто в колективну. Тоді більше не буде панувати одна людина над іншим, тоді «капіталісти» не кластимуть до себе в кишеню більший прибуток, тоді весь прибуток дістанеться народу. Ця ідея зачаровувала багатьох; вона викликала в 1917 році Жовтневу революцію в Росії та привела до будівництва комуністичних і соціалістичних систем.

Маркс недогледів найважливіші питання, ось три з них: як повинна функціонувати економіка, яка спирається на колективну власність? Вона буде управлятися сама собою? Які правила гри будуть замість законів ринку і конкуренції?

Люди в колишніх соціалістичних країнах Східної Європи так і не отримали переконливої відповіді на ці питання. Їх обманювали, коли їм говорили: прийде день і комунізм пережене капіталізм – це відбудеться само собою, автоматично, бо це, мовляв, «закон історії».

Всупереч цій пропаганді, все більше і більше людей знало: там, де приватна власність заборонена, економіка тупцює на місці, а якщо це так, то і добробут людей – скромний. Колективна власність означала зрештою злидні для всіх.


Раніше приватна власність в Китаї була мало не образою, сьогодні люди можуть володіти землею. Подивіться на обличчя цього селянина: воно горде і щасливе, нарешті можно бути господарем свого врожаю. Для народного господарства це теж важливо: у нього урожай набагато вище, ніж у державних селян.


І У ВЛАСНОСТІ Є «ОХОРОНЕЦЬ»


Без вільної власності немає ринкової економіки. Але жоден громадянин і жодне виробництво не може використовувати свою власність на шкоду іншим; це б обмежило їх власність і свободу. Але хто ж в житті стежить за тим, щоб не відбувалися економічні зловживання? Все дуже просто. Конкуренція!

Related posts