Приватна власність робить всіх щасливими

Той, у кого є телефон, телевізор, посудомийні апарат, мікрохвильова піч, відеомагнітофон або холодильник — живе в достатку. Ви, напевно, звернули увагу на те, що в списках на першому місці стоять виключно держави з ринковою економікою. (Ми взяли дані за 1988-й рік тільки тому, щоб мати можливість включити сюди й країни з плановою економікою. Тоді ще існував Радянський Союз і інші країни соціалістичного Східного блоку). У списку з телефоном перша країна з плановою економікою знаходиться в середині, а саме на 21-му місці (Чеська республіка), в списку з телевізором на 19-му місці (знову Чеська республіка), в списку з холодильниками на 8-му місці (Болгарія).

Посудомийні апарати, мікрохвильові печі та відеомагнітофон були в країнах з плановою економікою недозволеною розкішшю; ці предмети були тільки у знатних діячів держави. Це одна з ознак диктатури.

При демократії приватна власність повинна бути дозволена. Основне право вільного розвитку особистості вимагає, щоб держава гарантувала приватну власність — це право кожного громадянина і кожної фірми.

При економічній системі з приватною власністю люди домагаються більш високого рівня життя; вони можуть здійснити свою мрію і купити собі все, що вони побачать у вітрині магазину або в каталозі фірми. Шматочок щастя все-таки можна купити — чи не так? Додайте до цього ще продукти, які пропонує ринкова економіка, вони вище якістю, ніж при будь-якій іншій економіці. Причина цього в тому, що так звані засоби виробництва (фірми і їх технічне оснащення) – приватна власність.

Пояснення всьому цьому дуже просте: власник фірми дбайливо й економно витрачає матеріали та сировину, він господарює дешевше і все підраховує скрупульозно — адже мова йде про його власний капітал, і якість його товарів має витримати конкуренцію. Той, хто при ринковій економіці смітить грошима, несе особистий збиток; тільки економний отримує прибуток.

Висловлюючись мовою економістів, можна сказати так: приватна власність призводить до ефективного використання виробничого фактора.

Related posts