Що може статися, якщо обмежити конкуренцію

Той, хто поставив перед собою мету і бажає якомога швидше її досягти, той почне шукати найкоротший шлях. Така людська натура. Якщо ж фірми будуть прагнути успіху, як їм «зручніше», то над ринковою економікою нависне загроза. У цьому випадку вони спробують уникнути довгих і болісних суперечностей конкуренції – обмежуючи змагання або виключаючи його зовсім.

Візьмемо, наприклад, звичайні форми, що обмежують змагання; картель і об’єднання підприємців.

Картелі ділять між собою ринок

Термін картель узятий з французької; там він має значення cartel – блок. Таким чином, картель складається з багатьох фірм якоїсь певної галузі. Вони домовляються про умови на «їх» ринку і, звичайно ж, в «свою» користь. Витрати від цього лягають на клієнтів фірм, підприємства – споживачів і покупців.

Картель, як правило, створюється на основі письмового договору, і всі сторони несуть юридичну відповідальність. Але є і картелі, створені на основі усної домовленості; в цьому випадку спробуй доведи їх існування, адже немає ніяких викривальних документів. У цьому випадку говорять про картелі за «сніданком», коли представники фірм зустрічаються за діловим обідом, щоб створити таємно картель.

Ось види картелів, які найчастіше зустрічаються.

У картелі цін домовляються не тільки про ціни, але і про єдині умови постачання і оплати. Все це відключає правило змагання, згідно з яким конкурувати потрібно за зниження цін і симпатії покупця. Члена картелю забороняється знижувати ціну на свій товар нижче мінімальної ціни картелю.

Картель квот означає, що кількість (квоти) товару, який поставляється, фірми розподіляють між собою. Харчові продукти поставляються обмежено з тією лише метою, щоб фірми могли заламувати високі ціни.

Картель території перешкоджає змагання, тому що картель своїм членам виділяє територію торгівлі, на якій фірма може господарювати на свій розсуд.

Картель знижка укладає угоду, за якою всі члени картелю роблять своїм клієнтам однакові знижки в цінах.

Картель експорт – домовляються про те, щоб не заважати один одному на світовому ринку. Фірми надають одна одній допомогу при експорті.

Картель раціоналізатор – домовляються про спільні заходи з метою зменшення витрат (раціоналізація) на підприємствах. Сюди відносяться і спільні норми, встановлений тип продукції та спеціалізація з випуску певної продукції. Іноді вони домовляються і про реалізацію своїх товарів, щоб заощадити витрати.

Великі фірми душать дрібні

Якщо одна фірма купує іншу і дві фірми зливаються в одну (Fusion), то з’являється загроза конкуренції, адже фірмам тепер не потрібно конкурувати один з одним. В першу чергу, великі підприємства, що придбали безліч дрібних фірм, постійно розширюють свій економічний вплив. І настане день, коли покупці позбудуться свободи вибору. Прив’язані до одного постачальника, вони будуть змушені підкоритися його диктату цін. Фузія-злиття може статися на одному рівні будь-якої галузі (солідний виробник радіотоварів поглинає маленьку фірму). Це – горизонтальна Фузія. З вертикальної фузією ми маємо справу в тому випадку, якщо вона охоплює різні ступені однієї галузі (виробник радіотоварів купує своїх постачальників, наприклад, постачальника транзисторів).

Related posts