Якщо фірми приносять дохід, то кожному щось перепадає, але спочатку трапляються і збитки

Три фірми, у яких зовсім різні цілі, — в ринковій економіці це можливо. Перша фірма поставила за мету реалізувати якомога більше своєї продукції, тобто збільшити товарообіг. Друга намагається з меншими витратами отримати пристойний прибуток; вона хоче працювати економічно і рентабельно. Третя фірма прагне до того, щоб обійти конкурентів і продати якомога більше різноманітної продукції; вона хоче збільшити свою питому вагу на ринку.

Яку б мету перед собою не ставили фірми, але одне їх об’єднує; згодом вони повинні виручити більше грошей, ніж витратили. Інакше вони не витримають конкуренції ринкової економіки, їх витіснять конкуренти. Можна сказати й так, що вони повинні так працювати, щоб залишок доходів був вище витрат. Цей залишок називається прибутком.

РІСТ САМ ПО СОБІ НЕ ПРИХОДИТЬ

Фірмам потрібен прибуток, щоб вкладати гроші у виробництво нової продукції. Або для придбання додаткових автофургонів, комп’ютерів і обладнання. Або для розширення виробничих площ. Тільки за умови, якщо фірма отриманий прибуток знову вкладає у виробництво, підприємство може рости та зробити ривок вперед в конкуренції.

За допомогою таких інвестицій і зростання фірми створюють нові робочі місця. Від прибутку фірми нам усім — вигода.

«ЗАГАДКА» НАВКОЛО ТОЧКИ САМООКУПНОСТІ BREAK-EVEN-POINT

Кожен підприємець бажає на самому початку діяльності своєї фірми отримати прибуток. Але таке трапляється вкрай рідко. Ось приклад, чому буває саме так.

Бізнесмен, шанувальник тенісного спорту, створює фабрику з виготовлення тенісних ракеток. Для цього він орендує приміщення, закуповує машини, наймає кваліфікованих робітників, купує автофургон. Оренда, ціна машин, зарплата і витрати за авто є для підприємця витратами. Ці витрати нікуди не зникнуть, навіть якщо фабрика взагалі не буде виробляти ракетки. Тому їх називають твердими або фіксованими витратами.

Величина суми цих витрат залежить від кількості виготовлених ракеток і витрат; їх називають змінними (variable) витратами. Тільки з початком реалізації тенісних ракеток у фірми з’являться надходження (економісти кажуть про виручку). Але якийсь час витрати будуть перевищувати виручку, оскільки матеріал або реклама — це все гроші. Отже, якийсь час фірма буде зазнавати збитків.

Ось простий приклад: фірма продає 199 тенісних ракеток зі збитками. Тільки починаючи з 200-ї ракетки витрати й виторг рівні.

Цей пункт називається порогом доходу або Break-even-point (в перекладі з англійської — рівність між витратами та доходами). З реалізацією 201-ї ракетки фірма досягає прибутку — нарешті! З цього моменту виручка більша, ніж витрати. Фірма стала працювати з прибутком.

КОЖНОМУ ЕКОНОМІЧНОГО ПОРЯДКУ ПОТРІБНИЙ ПРИБУТОК

При плановій економіці прибуток так само потрібний, як і при ринковій економіці. Як же інакше виплатити інвестиції? При ринковій економіці кажуть чесно: прибуток стимулює роботу; хто його заробив, тому він і належить. При плановій економіці держава весь прибуток залишає собі. Немає більше стимулу — жодна фірма, жодна економіка не зацікавлена в просуванні вперед.

Related posts