Збитки та прибуток діють як батіг і пряник

Професійні пожежні піддають себе великій небезпеці при гасінні пожеж. Їм за це дається додаткова надбавка до зарплати: робота, пов’язана з ризиком і вимагає мужності, повинна вище оплачуватися.

При ринковій економіці виробники теж ризикують. Їм загрожує банкрутство підприємства, якщо вони погано господарювали, а часто і втрата всього майна. Без компенсації, премії за цей ризик навіть наймужніший чоловік не візьметься за створення фірми.

Премією за ризик підприємця служить надія отримати прибуток. Це, так би мовити, пряник, який може запропонувати ринкова економіка. Прибуток не гарантується. Оскільки там, де прибутку багато, відразу ж з’являються конкуренти, і змагання загостряється. І не виключено, що прибуток фірми може скоротитися, а то і перетворитися в збиток.

Тепер уже діє батіг ринкової економіки: фірма повинна напружитися і працювати краще, щоб компенсувати збитки та знову отримати прибуток. Припустимо, ви хочете орендувати квартиру і в тій частині міста, де побудовані одні вілли. Можливо, домовласник вислухає вас і скаже: ціни тут високі, тому що в цьому районі дуже дорога земля. Подивимося на цю проблему з іншого боку: ціни на земельні ділянки можуть бути високими від того, що квартплата дуже висока, тому що район престижний; причина в тому, що торговець ділянками у своїй рекламі обіцяв високу орендну плату за квартири й, не дивлячись на високу ціну ділянок, знайшовся забудовник. Цей домовласник одного разу може виявити, що попит на ці шикарні квартири впав, — ціни на земельні ділянки теж не ростуть.

ВИ ЗАПИТАЄТЕ: ЯКИМ ЧИНОМ ВСЕ ЦЕ ПОВ’ЯЗАНО З ПРИБУТКОМ?

Можливо домовласник подумає про те, щоб швидше продати, та ще й з прибутком, свій будинок. В іншому випадку гроші, витрачені на покупку будинку, принесуть менше прибутку, ніж яка-небудь інша інвестиція. Скажімо, акції, які могли б дати більше дивідендів, або строкові вклади, за які банки дають хороші відсотки.

Довгострокова позика або інвестиційний фонд також могли б зацікавити домовласника. Зрештою у нього є можливість стати співвласником фірми.

У ринковій економіці важливим є те, щоб вкладені гроші приносили дохід, який бізнесмен від іншого капіталовкладення не отримав би. Це правило має багато наслідків; одне з цих наслідків ми побачили на прикладі: якщо квартири приносять менше доходу, то і будувати будуть менше.

Один з коней виграє перегони, його власник покладе в кишеню премію. Це підстебне інших жокеїв. До наступних стрибків вони зроблять все можливе і неможливе, щоб виграти. Точно так при ринковій економіці: той, хто старається, отримає прибуток.

Related posts